BEBEK DOSTU HASTANE
25 Ağustos 2020

Bebek Dostu Hastane

 

Bütün bebekler ve çocuklar, sağlıklı olmak ve sağlığını korumak için yeterince beslenme hakkına sahiptir. Anne sütü, bebeklere ve çocuklara bu hakkı sağlayan en ideal besindir. Emzirme de bebekler için yaşama en iyi başlangıcı sağlayan en önemli beslenme şeklidir. Anne sütünün bebek sağlığı ve anne sağlığı üzerine pek çok olumlu etkisi vardır. Dünyada her sene bir milyondan fazla çocuğun anne sütü ile beslenemediği için ishal, solunum yolu ve diğer enfeksiyonlardan öldüğü bilinmektedir. 

Dünya Sağlık Örgütü'nün önerdiği ve yürütülen programa göre “Bebeklerin doğumdan hemen sonra (30 dakika-1 saat) emzirilmeye başlanması, bebeğe ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi ve 6. aydan sonra uygun besinlerle beraber emzirmenin 2 yaşına kadar sürdürülmesi” temel mesajdır. Buna karşın ülkemizde pek çok bebeğe 6 aydan önce ek gıdalara başlanmakta ve birçoğu da 2 yaşından önce anne sütü ile beslenmeden mahrum bırakılmaktadır. 

Tüm Acıbadem hastaneleri, anne adaylarını gebeliklerinden itibaren anne sütü ve emzirme konusunda bilgilendiren, doğumdan hemen sonra annelerin bebeklerini emzirmesini sağlayan, güncel eğitim verilmiş sağlık personelinin annelere bebeklerini nasıl emzirecekleri konusunda yardımcı olan Bebek Dostu Hastane gerekliliklerini benimsemiştir.